doktrynalia

Kolejna „udana” habilitacja na podstawie cyklu publikacji

In Stopnie i tytuły naukowe on Październik 14, 2013 at 8:15 am

Na stronie CK pojawiły się dokumenty z drugiej „udanej” habilitacji, której podstawą był cykl publikacji. Jakiś czas temu „udało się” na UMCS, tym razem sztuka ta „powiodła się” na WP UwB. Dlaczego używam cudzysłowów? Bo znowu mam wątpliwości co do tego, czy można ten przypadek potraktować jako wzór dla przyszłych habilitantów, czy raczej jako świadectwo, które wystawiła sobie rada wydziału.

Pierwsza wątpliwość dotyczy samego cyklu. Nie tylko nie jest on jednorodny (składają się na niego nie tylko artykuły naukowe, ale również opracowania praktyczne, a nawet sprawozdanie z konferencji!), ale przede wszystkim w wielu przypadkach nie ma charakteru autorskiego – większość publikacji to współautorstwo, przy czym w niektórych przypadkach autor sam przyznaje, że  jego rola ograniczyła się np. do „zebrania i analizy niezbędnej literatury kryminologicznej do przygotowania pracy”, albo „zebrania i analizy przepisów prawa niezbędnych do przygotowania pracy”. Czy naprawdę można uznać, że to mogą być elementy „znacznego wkładu” w rozwój nauk prawnych?

Druga wątpliwość wynika z lektury recenzji. Jedynie recenzent z macierzystej uczelni ocenił wniosek pozytywnie. Oboje recenzenci zewnętrzni uznali, że recenzowany cykl publikacji nie spełnia wymogów ustawowych. Mimo to komisja przegłosowała pozytywne stanowisko, a rada wydziału nie omieszkała się z nim zgodzić.

Nie znam szczegółów sprawy, nie mam też kompetencji, żeby ocenić ten konkretny dorobek (udało mi się jedynie sprawdzić, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego ani razu nie zacytowano pracy, której jedynym autorem byłby Habilitant). Uważam jednak, że ktoś bardziej kompetentny powinien sprawdzać takie przypadki. Jako wniosek de lege ferenda zgłaszam więc, by w przyszłości w art. 18a ustawy o stopniach i tytule zobowiązać CK do badania z urzędu nie tylko takich postępowań, w których uchwała rady jednostki naukowej jest odmienna od opinii komisji habilitacyjnej, ale również takie, w których jest ona odmienna od opinii większości recenzentów.

PS. [15.10.2013] – jeden z czytelników zwrócił mi uwagę, że to nie druga, lecz trzecia udana habilitacja na podstawie cyklu. Druga była kilka dni wcześniej tam gdzie pierwsza, czyli na UMCS. Wniosek z tego płynie taki, że jeśli ktoś chce się habilitować na podstawie cyklu, to powinien to robić na wschodzie kraju.

Reklamy
  1. […] czym pisałem kilka dni temu). Z indywidualnej perspektywy oznacza to, że habilitant z Warszawy trafił do jednego z […]

  2. […] lata temu opisałem wątpliwe postępowanie habilitacyjne. Dotyczyło ono kryminologii, odbywało się w Białymstoku, […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Piotr Stec

Nauka i prawo

Robię habilitację

blog o "perełkach" polskiej doktryny prawniczej

Warsztat badacza – Emanuel Kulczycki

blog o "perełkach" polskiej doktryny prawniczej

%d blogerów lubi to: