doktrynalia

Bliźniacze habilitacje

In Plagiaty (?), Stopnie i tytuły naukowe on Grudzień 16, 2014 at 12:49 pm

Spotkałem na konferencji znajomych z Gdańska. Pytałem ich o pewną habilitację, którą uważam za słabą, a wiem, że przeszła. W odpowiedzi usłyszałem, że obecnie wszyscy już o niej zapomnieli, bo obecnie toczą się na WPiA UG dwa postępowania, o których wszyscy tam dyskutują.

Omawiane postępowania są niemal bliźniacze. Pięć lat temu tego samego dnia (19 lutego 2010 r.) oboje habilitanci obronili doktoraty na tym samym wydziale – WPiA UWM w Olsztynie. W 2012 r. oboje opublikowali swoje rozprawy habilitacyjne w tym samym wydawnictwie – TNOiK. Większość ich dorobku jest napisana wspólnie. Najciekawsze jest to, że temat rozprawy habilitacyjnej habilitantki (Pozycja ustrojowa i karnoprocesowa prokuratury w Polsce na tle prawnoporównawczym, TNOiK, Toruń 2012) jest bardzo podobny do tematu rozprawy doktorskiej habilitanta (Rola prokuratora w postępowaniu karnym), a temat rozprawy habilitacyjnej habilitanta (Rola świadka w prawie karnym, TNOiK, Toruń 2012) do tematu doktoratu habilitantki (Fałszywe zeznania w teorii i w praktyce).

Z tego co wiem, większość recenzentów oceniła obie rozprawy pozytywnie. Czekam na dalszy rozwój wydarzeń, w szczególności na opublikowanie recenzji i na decyzje Rady Wydziału (jeśli ktoś z czytelników szybciej zauważy gdzieś te dokumenty, to proszę o linki w komentarzach).

Nie czytałem prac, więc nie potrafię ocenić, czy habilitanci „użyczyli” sobie nawzajem swoje rozprawy. Tym bardziej nie mogę ocenić, czy popełnili plagiat i usiłowali popełnić oszustwo.

Interesuje mnie rola CK w tej sprawie. W szczególności chciałbym się dowiedzieć:

1) jak wyglądał dobór recenzentów w tych postępowaniach,

2) z czego wynika obstrukcja ze strony pracowników CK, którzy na stronie CK nie zamieścili informacji o toczących się postępowaniach, pozbawiając większość środowiska naukowego możliwości zainteresowania się sprawą i ewentualnego wykrycia nadużyć.

W tym kontekście należy pochwalić te wydziały (np. WPiA UJ), które na swoich stronach bez zwłoki publikują recenzje z postępowań habilitacyjnych, mimo, że ustawa tego nie wymaga. Pod tym względem strona WPiA UG jest jedną z najgorszych – obecnie wg informacji na tej stronie, na WPiA UG nie toczy się żadne postępowanie habilitacyjne.

Reklamy
 1. Braki na stronie CK są po prostu dramatyczne. Np. UWr już wydał pozytywną uchwałę dla jednego habilitanta, który nie widnieje jeszcze na stronie CK. Tak samo KUL. Inny problem to brak przejrzystości w przypadku, gdy habilitant wycofa wniosek. Powinna być jakaś informacja.

  W przypadku UG, to na którą stronę zaglądamy? ta rozumiem jest archiwalna: http://arch.prawo.ug.edu.pl/index.php?id=1&p=617

  a ta jest aktualna: http://prawo.ug.edu.pl/dzialalnosc_naukowa/nadane_stopnie_i_tytuly_naukowe/stopnie_naukowe_doktora_habilitowanego

  bo może wszyscy się już „wyhabilitowali” i dlatego nic na niej nie ma?

  A może trzeba oddać sprawiedliwość pracownikom CK. Postępowań jest tak dużo, a strona na tyle niefunkcjonalna (boję się myśleć, co będzie za 5 lat), że może zwyczajnie nie są fizycznie w stanie tego „ogarnąć”.

 2. A może nawet przetarg na CK? do którego zaprasza się uczelnie wyższe….:)

 3. czy to nie były osoby (ci hablitanci) związani z wymiarem sprawiedliwości? z UG rzeczywiście nie da się takich informacji pozyskać.

 4. […] stronie WPiA UG pojawiła się uchwała w sprawie jednego z przewodów habilitacyjnych, o których pisałem pół roku temu. W jednym z opisanych wówczas postępowań Rada WPiA UG odmówiła nadania stopnia […]

 5. […] habilitowanego w drugim z bliźniaczych postępowań, o których pisałem na blogu (zob. wpisy: 1 i […]

 6. […] Akademickiego Marek Wroński opisał bardziej szczegółowo postępowania, o których pisałem w grudniu 2014 r. oraz w czerwcu i wrześniu 2015 […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Piotr Stec

Nauka i prawo

Robię habilitację

blog o "perełkach" polskiej doktryny prawniczej

Warsztat badacza – Emanuel Kulczycki

blog o "perełkach" polskiej doktryny prawniczej

%d blogerów lubi to: